Головна / Діяльність / Новини / Соціальна підтримка сімей учасників антитерористичної операції

Діяльність

Соціальна підтримка сімей учасників антитерористичної операції

   В Ужгороді 2 березня 2016 року Закарпатським обласним центром соціальних служб для сім′ї, дітей та молоді спільно із Центром допомоги учасникам антитерористичної операції проведено семінар-нараду для працівників районних та міських центрів соціальних служб для сім′ї, дітей та молоді з питань соціальної підтримки та соціального захисту учасників антитерористичної операції  та членів їх родин, родин загиблих та поранених.

   На відповідному заході основну увагу було зосереджено на основних питаннях щодо соціального захисту учасників антитерористичної операції  та членів їх родин, родин загиблих та поранених. Заступник директора Закарпатського обласного центру соціальних служб для сім′ї, дітей та молоді та керівник Центру допомоги учасникам антитерористичної операції Тарас Сніцаренко повідомив, що в області по закінченню проходження військової служби (демобілізації) 1371 військовослужбовець стали на облік у військових комісаріатах, із яких 990 військовослужбовців брали участь у проведенні антитерористичної операції. Із 990 військовозобов’язаних осіб, які перебувають на обліку у військових комісаріатах 868 осіб отримали статус учасника бойових дій в результаті участі у антитерористичній операції. За час проведення антитерористичної операції 76 осіб, що проходили службу у зоні проведення антитерористичної операції загинули. На обліку у районних та міських управліннях праці та соціального захисту населення перебувають сім′ї 75 загиблих учасників бойових дій.

   Головний спеціалістом відділу методичного забезпечення соціальної роботи Закарпатського обласного центру соціальних служб для сім′ї, дітей та молоді Ярослав Сокач зосередив увагу соціальних працівників на основних аспектах здійснення соціальної роботи із сім′ями військовослужбовців, котрі брали участь у проведенні антитерористичної операції. У ході семінару-наради були розглянутий алгоритм виявлення таких родин, проведення оцінки потреб таких сімей, а також надання соціальних послуг відповідно до проблематики.

   Соціальні працівники обговорили основні проблемні питання, які виникають у ході здійснення соціальної роботи з відповідною категорією сімей. В ході обговорення  працівники соціальних служб поділилися між собою досвідом щодо надання соціальних послуг сім′ям учасників антитерористичної операції.

 

Д О В І Д К О В О:

 Організація захисту прав учасників антитерористичної операції  та членів їх сімей в області

   З метою організації захисту прав учасників антитерористичної операції та членів їх сімей обласною державною адміністрацією вжито ряд заходів:

- в області затверджено обласну комплексну програму на 2015-2017 роки щодо соціальної підтримки, адаптації військовослужбовців учасників антитерористичної операції та членів їх сімей, вшанування пам’яті загиблих та обласну координаційну раду з вирішення проблемних питань військовослужбовців, учасників антитерористичної операції та членів їх сімей. Загальний обсяг фінансування, передбачених програмою на 2015-2017 роки, складає 36,9 млн. грн.;

- створено Центр надання допомоги учасникам антитерористичної операції, основним завданням якого є забезпечення взаємодії з органами виконавчої влади, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, громадськими об’єднаннями ветеранів війни та учасників АТО, волонтерськими та іншими громадськими організаціями, волонтерами, підприємствами, установами при вирішенні питань лікування, реабілітації, соціального захисту та адаптації учасників АТО; збір та оброблення інформації щодо проблемних питань та потреб учасників АТО та їх родин;моніторинг стану вирішення питань;

- створено обласну координаційну раду з вирішення проблемних питань військовослужбовців, учасників антитерористичної операції та членів їх сімей;

- створено інформаційно-консультативний центр для надання допомоги військовослужбовцям, учасникам антитерористичної операції, членам їх сімей, членам сімей загиблих учасників АТО, надання їм відповідних послуг за принципом „єдиного вікна”, а також соціальних та медичних послуг із виїздом у місця проживання демобілізованих військовослужбовців і запровадження роботи телефонної „гарячої лінії”;

- при райдержадміністраціях та міськвиконкомах були утворені  робочі групи для вирішення проблемних питань учасників бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, та сімей загиблих військовослужбовців – учасників АТО.

- започатковано роботу телефонних «гарячих» ліній, а саме:

для оперативного вирішення проблемних питань  щодо надання медичної допомоги військовослужбовцям, які повернулися із зони проведення АТО (0312-64-12-06 та моб. тел. 0504320779)

регіонального штабу з питань, пов’язаних із соціальним забезпеченням громадян України, які переміщаються з тимчасово окупованої території та регіонів проведення антитерористичної операції (0312-61-22-20);

для оперативного опрацювання інформації, яка надходить від волонтерів та громадських організацій стосовно антитерористичної операції на сході України (0312-69-60-12).

 

Діяльність Центру допомоги учасників антитерористичної операції

   Розпорядженням голови 08.10.2015 № 350 при облдержадміністрації утворено Центр допомоги учасникам антитерористичної операції як допоміжний орган та затвердженого його положення.

   Так як питання діяльності Центру допомоги учасникам антитерористичної операції перебуває на особливому контролі обласної влади, Центр очолив голова Закарпатської обласної державної адміністрації. Заступниками керівника Центру призначені заступник директора Закарпатського обласного центру соціальних служб для сім′ї, дітей та молоді Сніцаренко Т.В. та представник волонтерського руху Штефаняк Н.В.

   До складу Центру увійшли координатори Центру, серед яких представники департаментів соціального захисту та охорони здоров′я облдержадміністрації, сектору Державної служби ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, державної установи Закарпатський обласний контактний центр, представники юридичного факультету та факультету суспільних наук державного вищого навчального закладу „Ужгородський національний університет”, представники волонтерського руху тощо.

   З метою організаційно-методичного забезпечення діяльності Центру обласною державною адміністрацією було проведено роботу у відповідному напрямку. Так, на сьогодні Центр забезпечений приміщенням загальною площею 56 квадратних метри, яке розташоване у м. Ужгороді поблизу будівлі обласної державної адміністрації по вул. Гойди, 8.  Приміщення обладнане меблями та комп’ютером, принтером. Встановлено телефонну лінію та підключено до мережі Інтернет. Видатки на відповідні потреби забезпечуються за кошти обласного бюджету.

   Основними завданнями Центру є:

забезпечення взаємодії з органами виконавчої влади, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, громадськими об’єднаннями ветеранів війни та учасників АТО, волонтерськими та іншими громадськими організаціями, волонтерами, підприємствами,  установами при вирішенні питань лікування, реабілітації, соціального захисту та адаптації учасників АТО;

збір та оброблення інформації щодо проблемних питань та потреб учасників АТО та їх родин;

моніторинг стану вирішення питань.  

   За ініціативи Центру при райдержадміністраціях та міськвиконкомах введені на громадських засадах радники голів з питань захисту прав учасників антитерористичної операції. Наразі в області проводять свою діяльність 12 радників.

   З метою налагодження ефективної співпраці між органами виконавчої влади та представниками громадських організацій та благодійних фондів Центром за сприяння обласної державної адміністрації:

щоквартально проводяться засідання Центру, у тому числі як за участі громадськості краю, так і за участю керівництва області.;

проведено семінар-навчання з питань захисту прав учасників АТО для радників голів райдержадміністрацій та міськвиконкомів та координаторів Центру. Під час заходу представниками структурних підрозділів облдержадміністрації, обласних установ і організацій висвітлювались питання щодо прав учасників АТО та порядок їх реалізації. Крім того, проведено обговорення проблемних питань, які виникають на місцях під час реалізації прав учасників АТО;

постійно проводяться робочі зустрічі і наради з метою пошуку нових форм та методів  надання допомоги учасникам антитерористичної операції та членам їх сімей.

   Інформаційне забезпечення діяльності Центру здійснюється:

через розміщення інформації про Центр на сайті облдержадміністрації, в друкованих та електронних засобах масової інформації;

шляхом поширення друкованої продукції (блокнотів та календарів), на яких зазначена контактна інформація про Центр.

Соціальний захист учасників бойових дій та членів їх сімей

   Загалом за інформацією райдержадміністрацій та міськвиконкомів в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільгу зареєстровано 2651 особу, яка має право на пільги у зв’язку із участю у антитерористичній операції або як члена родини загиблого учасника бойових дій, а саме:

2496 – учасників бойових дій;

46 – інвалідів війни;

109 – членів сім′ї загиблого військовослужбовця.

   З метою вивчення потреб даної категорії населення в області проведено 1330 анкетувань демобілізованих учасників антитерористичної операції та членів родин загиблих військовослужбовців, проанкетовано 1963 осіб/сімей (у тому числі проміжкові анкетування).

   Результатами роботи щодо соціального захисту прав учасників антитерористичної операції, членів їх сімей та родин загиблих учасників антитерористичної операції в області є:

 

   Виплата одноразових матеріальних допомог учасникам бойових дій, членам їх сімей та родинам загиблих військовослужбовців

   За станом на перше січня 2016 року за рахунок коштів обласного бюджету:

70 сімей загиблих мешканців Закарпатської області - учасників антитерористичної операції отримали виплати по 100,0 тисяч грн.;

292-м пораненим учасникам АТО виплачено  матеріальної допомоги у сумі 1,46 млн. гривень та 3720 непораненим - 7,44 млн. гривень (у розмірі від двох до п’яти тисяч гривень). Видатки обласного бюджету на матеріальну допомогу  для даної категорії закарпатців минуло річ склали 12,5 млн. гривень.

   В поточному році з обласного бюджету здійснено ряд виплати одноразових грошових допомог, а саме:

1 сім’ї загиблого мешканця Закарпатської області – учасника антитерористичної операції у сумі 100,0 тис. гривень;

267 учасникам АТО по 2 тис.грн. кожному у сумі 534,00 тис.грн.) ;

та двом пораненим учасникам АТО по десять тисяч гривень у сумі 20 тис.грн.

    Таким чином вже у цьому році видатки обласного бюджету на виплату матеріальної допомоги  громадянам зазначеної категорії склали 654 тис. грн.

    Крім того, за рахунок коштів райдержадміністрацій та міськвиконкомів:

54 членам сімʼї загиблих військовослужбовців було виплачено одноразову грошову допомогу на загальну суму 410 тис. грн.;

19 осіб, які отримали інвалідність в результаті участі в антитерористичній операції, отримали одноразові грошові допомоги на загальну суму 40 тис. грн.;

3144 особам із числа учасників антитерористичної операції було виплачено допомоги на загальну суму 5,68 млн. грн.

 

   Покращення житлово-побутових умов

   Протягом 2015 року:

   для 33-х сімей загиблих учасників антитерористичної операції та інвалідів І-ІІ групи придбали житло. На ці цілі з державного бюджету було виділено 18,3 мільйонів гривень;

   одна родина загиблого військовослужбовця забезпечена житлом за кошти Державної прикордонної служби України;

   ще дві сім’ї скористалися правом на приватизацію службових квартир фонду Міністерства оборони України.

   Таким чином на сьогодні поліпшено житлові умови 36 сімʼям.

   Робота щодо покращення житлово-побутових умов даної категорії населення триває й надалі, так вже на сьогодні на квартирному обліку перебуває десять сімей даної категорії із яких:

   сім сімей загиблих військовослужбовців;

   три сім′ї інваліда І-ІІ групи.

   Потреба у коштах на забезпечення їх житлом складає 7,4 млн. грн.

 

   Медичне обслуговування

   В закладах охорони здоров’я проводяться обов’язкові медичні огляди військовослужбовців, демобілізованих військовослужбовців та направлення їх на стаціонарне обстеження при необхідності.

   На кінець 2015 року за медичною допомогою звернулось 441 особа, з них: поранених в зоні АТО – 31, з захворюваннями, що виникли під час перебування в зоні АТО – 109.

   При проведенні  обов’язкових медичних оглядів, оглянуто – 497 осіб, із них: госпіталізовано – 162, направлено до вузьких спеціалістів – 255.

    Загальна кількість військовослужбовців , які направлені на МСЕК та пройшли освідчення – 182 особи, із них: чотири особи не визнані інвалідом і не отримали відсоток втрати працездатності, 54 особи отримали групу інвалідності (1 – першу групу, 10 ­– другу, 43 – третю), 124 – отримали відсоток втрати працездатності (без встановлення групи інвалідності), а саме:27 осіб – 5 відс., 31 –  10 відс., 11 – 15 відс., 24 – 20 відс., 13 – 25 відс., 7 – 30 відс., 7 –  35 відс., 4 особи – 40 відс.

 

   Санаторно-курортне лікування (оздоровлення)

   В 2015 році Державною службою України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції закуплено направлено в область  108 путівок для учасників бойових дій або інвалідів війни, з яких використано 77 путівок.

Крім того:

44учасникам антитерористичної операції  за кошти обласного бюджету проведено відшкодування вартості самостійного  оздоровлення на суму 263,0 тис. грн.

11-ох учасників антитерористичної операції оздоровлено за рахунок місцевих бюджетів  на суму 56,4 тис.гривень,

50 громадян зазначеної категорії оздоровлено за благодійними путівками.

 

   Реалізація права учасників антитерористичної операції та родин загиблих військовослужбовців на першочергове отримання земельної ділянки

   Відповідно до інформації Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області до органів виконавчої влади (в тому числі і до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області) та органів місцевого самоврядування на кінець 2015 року  подано в цілому 3816 заяв на отримання земельних ділянок.

   За результатам розгляду заяв:

   2132 особам надано дозвіл на розроблення проектів землеустрою (загальна площа земельних ділянок становить 490 гектарів);

   298 особам по різним причинам відмовлено у наданні дозволу;

   1386 заяв знаходиться у процесі розгляду.

   Розподіл цільового призначення земельних ділянок щодо яких прийнято рішення, розпорядження, наказ щодо надання дозволу на розроблення проектів землеустрою є наступним:

   - 776 земельних ділянок загальною площею 56 гектарів для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.;

   - 1018 земельних ділянок загальною площею 120 гектарів для ведення садівництва;

   - 338 земельних ділянок загальною площею 314 гектарів виділено для особистого селянського господарства.

   Із загальної кількості наданих дозволів на розроблення проектів землеустрою (2132 дозволи) по 421 земельній ділянці прийнято рішення щодо затвердження проекту землеустрою та передачі ділянки у власність (з них 335 земельних ділянок у власність передано  територіальними органами Держгеокадастру, 86 земельних ділянок передано органами місцевого самоврядування).

 

   Дотримання трудових гарантій та працевлаштування учасників бойових дій

Протягом 2015 року до центрів зайнятості з питань працевлаштування звернулося 245 осіб, що мають статус учасника бойових дій, із них:

160 особам призначено виплату допомоги по безробіттю,

46 осіб працевлаштовано,

18 осіб проходять навчання для зміни професії.

   Також 147 учасників бойових дій з числа учасників АТО здобули додаткову спеціальність водія.

   Випадків незаконного звільнення осіб, що проходили службу за мобілізацією області не зафіксовано.

   В продовж 2016 року: 

35 особам даної категорії, надано статус безробітного із яких 14 осіб мали інвалідність;

183 учасника АТО продовжують отримувати послуги;

14 осіб працевлаштовано, п’ять з яких розпочали підприємницьку діяльність шляхом виплати допомоги по безробіттю одноразово.

 

   Соціальний захист дітей учасників бойових дій, дітей інвалідів війни та дітей загиблих військовослужбовців

  Загалом за інформацією райдержадміністрацій та міськвиконкомів в сімʼях учасників бойових дій, які зареєстровані в реєстрі, проживає:

   1769 дітей (у віці від народження до 23 років);

   у сім′ях загиблих військовослужбовців виховується 42 дитини (у віці від народження до 23 років);

   в сім′ях інвалідів війни виховуються 23 дитини (у віці від народження до 23 років).

   З метою соціального захисту дітей учасників бойових дій, дітей інвалідів війни та дітей загиблих військовослужбовців:

   842 дитини, звільненні від оплати за навчання (послуги) в навчальних закладах різного типу;

   1214 дітей забезпечуються безкоштовним харчуванням, із них 516 дітей безкоштовно харчується у дошкільних навчальних закладах, 790 дітей в загальноосвітніх школах;

   67 дітей охоплені оздоровленням на базі дитячих таборів та санаторно-оздоровчих закладів, 232 дитини відпочивали у літніх таборах.

 

20160302_145740
20160302_145757
20160302_145857
20160302_145911

 Провідний спеціаліст відділу організаційно-правової

та кадрової роботи Закарпатського ОЦСССДМ

Ельміра Мучичка